פורת שירותי רפואה

הכנה לבדיקות במכון אולטרסאונד

במידה והינך מוזמן/ת לבדיקה במכון הפרטי לבדיקות אולטרסאונד בשרון: במידה וקיימת הפניה לבדיקה יש להביא אותה, כמן כן יש להצטייד בכל חומר רפואי  קודם הנוגע לבדיקה. אולטרסאונד בטן - לפני בדיקת בטן דרוש צום של 6 שעות. אולטרסאונד כליות ודרכי שתן - כשעה לפני בדיקה זו יש לשתות 4 כוסות מים ולא להטיל שתן בכדי להגיע לבדיקה עם שלפוחית מלאה. שאר בדיקות האולטרסאונד אינן מצריכות הכנה מוקדמת כלשהי.

הכנה לפני זריקה תחת אולטרסאונד

במידה והינך מוזמן/ת לזריקה לשיכוך כאב תחת אולטרסאונד במכון לרפואת כאב בשרון: לפני תחילת הטיפול עליך: חשוב לעדכן רופא/אחות לגבי הטיפול התרופתי שהנך נוטל באופן קבוע במיוחד לגביי תרופות נוגדי קרישה כגון: Coumadin, plavix, ticlidil, clexan, aspirin. יש לחתום על טופס הסכמה לביצוע הטיפול. חשוב להקפיד על מנוחה ביום הטיפול עם נוכחות של מבוגר בסביבתך במשך מספר שעות לאחר הטיפול. חל איסור לנהוג לאחר הטיפול.  חובה להגיע עם מלווה, ללא מלווה לא יתבצע הטיפול.

כל מה שצריך לדעת על הזרקה תחת שיקוף :

מהי הזרקה תחת שיקוף ?
הזרקה תחת שיקוף היא פעולה המאפשרת מיקום מדוייק של מחט המזרק סמוך לגורם הכאב (לחץ על עצב שנובע מפריצת דיסק, שינויים ניווניים או כל גורם אחר) והזרקה ישירה של חומר אילחוש וסטרואידים אשר מקלים במידה ניכרת על הכאב. מיקום המחט מתבצע בזמן אמת באמצעות שיקוף רנטגן אשר מדגים את מיקום המחט בתוך הגוף.
למי מתאימה הזרקה תחת שיקוף ?
מטופלים הסובלים מכאבי גב או צוואר כרוניים הפוגעים בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים, ללא הקלה בטיפול תרופתי רגיל או בטיפול אלטרנטיבי. לדוגמה במטופלים הסובלים מכאב חריף הקורן לגפה בשל פריצת דיסק, תהליך הריפוי הפיזיולוגי (הגוף "מעכל" את הדיסק הפרוץ) עשוי לקחת מספר חודשים עד שנה. הזרקה תחת שיקוף תביא לשיכוך כאב של מספר חודשים בהם הריפוי הפיזיולוגי יתרחש ובכך לעיתים רבות יחסך למטופל ניתוח גב לכריתת הדיסק הפרוץ.
איך מתבצעת הזרקה תחת שיקוף ?
המטופל עובר קבלה על ידי אחות עם מדידת מדדים חיוניים, עובר תשאול קצר כדי לוודא שאינו אלרגי ליוד ולא נטל תרופות לדילול דם בימים טרום ההזרקה. לאחר חתימה על טופס הסכמה והסרת בגדים לצורך חשיפת המקום, עובר המטופל לחדר שיקוף ייעודי המכיל מיטת שיקוף ומכשיר הדמיית רנטגן מתקדם (C-Arm). רופא הכאב מנחה את המטופל כיצד לשבת או לשכב בתנוחה התואמת למיקום הזריקה, לדוגמה בזריקה אפידורלית לחלל שבין חוט השדרה לחוליות עמוד השדרה יתבקש המטופל לרוב לשכב בתנוחה עוברית, על צידו. הרופא בחדר השיקוף יבחן פעם נוספת את דיסק בדיקת ה- MRI לצורך מיקום מדוייק של גורם הכאב. הרופא יבצע חיטוי סטרילי של אזור ההזרקה ואילחוש מקומי של העור, לאחר מכן תוחדר המחט בזהירות בזמן שהרופא בוחן כל העת את מיקומה על המסך שמולו, כאשר המחט ממוקמת בתוך המיפרק או בסמיכות לעצב אותו מעוניינים לאלחש, מוזרק חומר ניגוד פיזיולגי לוידוי מיקום אופטימלי ומיד אחריו מוזרקים חומר אילחוש וסטרואידים. מיקום מדוייק של המחט מבטיח זריקה יעילה מבחינת הטיפול במקור הכאב ובמקביל מניעת פגיעה ברקמות חיוניות, עצבים, כלי דם ואיברים אחרים.
האם הזרקה תחת שיקוף כואבת או דורשת הרדמה ?
אין צורך בהרדמה כללית אלא בהרדמה מקומית בלבד. עם התקרבות המחט לאזור הפגוע יכולה להתפתח תחושת כאב קלה, ובזמן הההזרקה תורגש לעיתים גם הקרנה לגפיים התחתונות אשר נובעת מעליית הלחץ באזור ההזרקה. כאב זה חולף לרוב כעבור מספר דקות בהן מתחיל לפעול חומר האילחוש אשר הוזרק במקום. לאחר ההזרקה מועבר המטופל חזרה לחדר התאוששות לפרק זמן קצר של עד 15-30 דק', עד לקבלת אישור מהצוות הרפואי לקום ממיטתו.
האם ניתן ללכת הביתה לאחר ההזרקה ?
בהחלט מייד לאחר ההתאוששות ניתן לחזור הביתה ואין צורך בטיפול מיוחד. חובה להגיע להזרקה עם מלווה, כמו כן אין לנהוג באותו היום.
מתי צפויה הקלה בכאבים ?
הזמן עד להשגת הקלה בכאב משתנה מאדם לאדם: בחלק מהמטופלים השפעת הסטרואידים תהיה כעבור מספר ימים ובחלקם כעבור שבועיים עד לתחילת פעולת הסטרואידים שהוזרקו למקום הכאב.
האם צפויות להתפתח תופעות לוואי אחרי ההזרקה ?
זריקה תחת שיקוף אינה גורמת לתופעות לוואי משמעותיות, תיתכן תחושת הרדמות ברגל אשר חולפת כעבור מספר שעות. לעיתים נוצר באזור ההזרקה שטף דם קטן אשר ניספג כעבור מספר ימים. במרבית המקרים הזרקת הסטרואידים לא תגרום להתפתחות של תופעות לוואי משמעותיות. בקרב חולי סוכרת או אלו הסובלים מיתר לחץ דם ואינם מאוזנים, עלולה להתרחש עלייה במדדים כשבוע לאחר הטיפול אשר תצריך מעקב קפדני.
האם ניתן לחזור על ההזרקה ?
כן, ניתן לחזור על ההזרקה לפי הצורך.
מה אחוזי ההצלחה של הזרקה תחת שיקוף ?
87 אחוזי הצלחה בהורדת הכאב הקורן לגפה בשל פריצת דיסק לטווח הזמן הקצר ו- 60 אחוזי הצלחה בשיכוך הכאב לזמן ארוך. ב- 60 אחוז מהמקרים תספיק זריקה תחת שיקוף ותחסוך את הצורך בניתוח של כריתת דיסק.
מה הסיכונים בביצוע הזרקה תחת שיקוף ?
זריקה תחת שיקוף הינה הליך בטוח מאד וכמעט נטול סיכונים. עשויה להיות תגובה אלרגית לחומר המוזרק ולכן יש לוודא עם המטופל האם ישנם אלרגיות ידועות. מלבד זאת שאר הסיבוכים כגון זיהומים, דליפת נוזל חוט שדרה, דימום כה נדירים שלא ניתן לתת סטטיסטיקה מדויקת.
האם יש להפסיק מדללי דם לפני ההזרקה ?
כן, יש להפסיק מדללי דם לפני ההזרקה. למידע נוסף יש להיוועץ ברופא.
כמה זמן לוקחת ההזרקה ?
15-30 דקות.
האם זקוקים לחופש מהעבודה לאחר ההזרקה ?
ביום הזריקה בלבד, למחרת ניתן לחזור לשיגרת החיים הרגילה.

במרפאת פורת שירותי רפואה בשרון, רופאים מומחים מובילים ברפואת כאב, המבצעים מגוון טיפולים להפחתת כאב כולל זריקות תחת שיקוף וטיפול בגלי רדיו.
קיימת אפשרות ההחזר של חברות הביטוח הפרטי בהתאם לסוג הביטוח. לשאלות, מידע נוסף וזימון תור מהיר צרו עימנו קשר ונשמח לעזור.