פורת שירותי רפואה

במרכזנו מבוצעות מגוון בדיקות אולטרסאונד על ידי רדיולוגים בכירים כולל פענוח מהיר עד 24 שעות

סוגי הבדיקות השונות בהם אנו מתמחים:

בדיקות אולטרסאונד
אולטרסאונד אורתופדי

הדגמת  מפרקי הגוף, השרירים והגידים הבוצעת כדי לאבחן קרעים , דלקות או נוזלים חריגים וגידולים. וכן משמשת לבדיקה דינמית לאיתור בעיות המופיעות בהנעת המפרק או השריר.

אולטרסאונד שורש כף היד

לאבחון תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) , בבדיקה זו מודגמת התעלה עם  העצב המדיאני אשר עובר בתוכה, עיבוי של העצב ושל גג התעלה מהווים כלי אבחנתי מדויק וחשוב באבחון של תסמונת התעלה הקרפלית.

אולטרסאונד דופלקס עורקים

אבחון הצירות וחסימות ומצבי מחלה בעורקי התרדמה (קרוטיס, קרוטיד) המובילים דם למוח ובעורקי הגפיים התחתונות.

אולטרסאונד דופלר ורידי רגליים

בדיקת דופלקס כלי דם בגפיים היא בדיקה המשלבת אולטרסאונד עם דופלר ומאפשרת לבחון את מבנה כלי הדם בגפיים ולברר אם זרימת הדם בהם תקינה.

אולטרסאונד אאורטה בטנית

לשלילת מפרצת (אנוריזה) באבי העורקים בחלקו הבטני.

 

בדיקות אולטרסאונד
אולטרסאונד בטן

הדגמת הכבד, כיס המרה, הטחול, הלבלב והכליות. הבדיקה אינה מתאימה להדמיית איברים המכילים אוויר כמו הקיבה והמעי הגס. לפני בדיקת בטן דרוש צום של 6 שעות.

בדיקות אולטרסאונד
אולטרסאונד כליות ודרכי שתן

הדגמת הכליות, דרכי השתן, שלפוחית השתן, הערמונית בגבר ואיברי הרבייה של האישה. בדיקה זו מסייעת לאבחון מגוון רחב של מחלות במערכת השתן, לרבות אבנים, דלקות וגושים. כשעה לפני בדיקה זו יש לשתות 4 כוסות מים ולא להטיל שתן בכדי להגיע לבדיקה עם שלפוחית מחאה.

אולטרסאונד אשכים

הדגמת  האשכים כדי לאבחן ציסטות, גושים, בקע, הפרעות בזרימת הדם, הרחבה בורידי האשכים (וריקוצלה) ובירור בעיות הקשורות לפוריות הגבר.

אולטרסאונד בלוטות המגן

לאבחון בעיות שמקורן בבלוטת המגן וכן באזור הצוואר והלסת באופן כללי. לא אחת, הבדיקה הזו כוללת שימוש בדופלר, לבדיקת תפקוד העורקים והוורידים באזור זה.

מכון פרטי לבדיקות אולטרסאונד בשרון

במרכזנו מבוצעות מגוון בדיקות אולטרסאונד על יד רדיולוגים בכירים כולל פענוח מהיר עד 24 שעות. בנוסף להקפדה על רפואה מקצועית בסטנדרטים גבוהים וציוד מתקדם, נהנים המטופלים מאווירה ביתית וחמה, הסבר והדרכה אודות הבדיקה, הבעיה הרפואית שלשמה הופנו והסבר לגבי פענוח הבדיקה.

בדיקת אולטרסאונד, הינה בדיקה רפואית שיוצרת תמונות של איברים שונים בגוף באמצעות שימוש בגלי קול בתדירויות גבוהות מסף השמיעה של בני האדם. הבדיקה הינה בטוחה, אמינה ובשונה מצילום רנטגן או CT בדיקה זו  אינה כרוכה בחשיפה לקרינה כלל. באמצעות אולטרסאונד דופלר (שנקרא גם דופלקס) ניתן לבחון גם את זרימת הדם בעורקים ובוורידים. בשונה מצילום רנטגן או CT,  בדיקה זאת אינה כרוכה בחשיפה לקרינה. הבדיקה יעילה במיוחד בהדמיית רקמות, שרירים, איברים פנימיים וכלי-דם ואילו אינה יעילה בהדגמת עצמות או חללים עם אוויר כמו המעי. הבדיקה מתבצעת בשכיבה  בעזרת מתמר המונח על עור הנבדק.  נוכחות של אוויר מפריעה למעבר גלי הקול, לכן נמרח ג’ל על בסיס מים  במקום הבדיקה בכדי למנוע חדירת אוויר בין המתמר לעור.

יתרונות הבדיקה:

  • ציוד הבדיקה זמין ונפוץ.
  • הבדיקה אינה פולשנית, אינה כואבת ואינה מסוכנת מאחר ואין בה שימוש בקרינה, לכן מתאימה לכל אחד.
  • מאפשרת בדיקה דינמית ולא סטטית בלבד, לדוגמא הדמייה של שריר בתנועה או זרימת דם.

שאלות ותשובות מומחים בנושא אולטרסאונד

בדיקת אולטרסאונד מתבצעת על פי החלטת הרופא המטפל  ומשמשת לאבחון במצבים רבים ומגוונים. הרופא עשוי להפנות לבדיקת אולטרסאונד על פי התסמינים ובהתאם להיסטוריה הרפואית שלו.

ההכנה לבדיקה תלויה באיבר הנבדק: ישנן בדיקות אולטרסאונד שאינן מצריכות הכנה מוקדמת, חוץ מאשר הסרת בגדים או תכשיטים מהאיבר הנבדק , לעומתן ישנן בדיקות שאליהן יש להגיע לאחר צום של כמה שעות, כמו אולטרסאונד בטן, או בשלפוחית שתן מלאה – כדי לסייע להשגת תמונות הדמיה טובות יותר של הרחם, של השחלות או של הערמונית.
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות המתאימות לסוג הבדיקה.

בזמן הבדיקה המטופל שוכב בדרך כלל על מיטה. מבצע הבדיקה – טכנאי או רופא – מורח על האזור הנבדק כמות קטנה של ג’ל שקוף על בסיס מים המסייע להעביר את גלי הקול.

בעזרת מכשיר ידני שנקרא מתמר הוא עובר על האזור בנבדק ,וקולט את החזר הקול מהאיברים ומתרגם את התנודות לאותות חשמליים. מחשב מעבד את האותות האלה ומתרגם אותם לתמונות המוצגות על מסך. במהלך הבדיקה ייתכן שיבקשו ממך לשנות מדי פעם תנוחה כדי לבדוק אזורים שונים. ייתכן שיבקשו ממך גם לעצור את הנשימה לזמן קצר.

הבדיקה לרוב אינה מכאיבה. לעיתים תיתכן תחושת אי־נוחות קלה במהלך הבדיקה, כי הבודק לוחץ לעיתים את המתמר על האיבר הנבדק כדי להשיג תמונה ברורה יותר.

הבדיקה לא אמורה להשפיע על ההרגשה שלך. ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחריה, אלא אם ניתנה תרופת הרגעה לפני הבדיקה.

לא. בספרות הרפואית אין עדות לסיכונים או לנזקים כלשהם כתוצאה מהבדיקה.

כן, למעט במקרים שבהם קיבלת תרופות הרגעה לקראת הבדיקה. אם קיבלת תרופות הרגעה לפני הבדיקה, אסור לך לנהוג עד למחרת ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר הבדיקה – למעט בדיקות שנעשות לאחר מתן תרופת הרגעה.

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח אליך תוך כ – 24 שעות דו”ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

הבדיקה אינה גורמת לסיכונים שמחייבים התייחסות רפואית.

תוצאות הבדיקה נחשבות תקינות כאשר מבנה האיבר שנסרק ותפקודו נראים תקינים. יש מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת אולטרסאונד – החל מממצאים חסרי משמעות רפואית וכלה בממצאים שמצביעים על בעיה חמורה. המשמעות של ממצא לא תקין בבדיקת אולטרסאונד תלויה בגורמים שונים, כגון סוג הממצא, האיבר שבו התגלה הממצא, גיל הנבדק, מחלות הרקע שמהן הוא סובל והסיבה שבגללה הוא נשלח לעשות את הבדיקה. חשוב לשוחח עם הרופא המטפל על תוצאות הבדיקה שלך ועל משמעותן בעבורך. במכון הפרטי לבדיקות אולטרסאונד בשרון, רדיולוגים בכירים, לייעוץ, וזימון תור מהיר לבדיקה, כולל פענוח תוך 24 שעות.